ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΧΙΛΛΟΠΟΥΛΕΙΟ ΣΧΟΛΗ

H Αχιλλοπούλειος Σχολή Καΐρου την Πέμπτη 23 Μαρτίου 2017 τίμησε την εθνική επέτειο της ελληνικής Επανάστασης του 1821.

Οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου ξεκίνησαν την εκδήλωση παρουσιάζοντας την πολύχρωμη θεατρική τους παράσταση: «Μια ιστορία για τη Γαλονόλευκη». Σύμφωνα με το θεατρικό έργο, το βασιλικό ζευγάρι αναζητούσε σημαία, όπου ύστερα από διάφορες περιπέτειες επέλεξε τη Γαλανόλευκη. Οι υπεύθυνες για την οργάνωση της γιορτής ήταν οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου Γιωτάκη Κατερίνα και Αραπίτσα Ευδοκία, καθώς και η βοηθός τους Πετράκη Μαρία.

Τη σκυτάλη πήραν οι μαθητές των Δ? και ΣΤ? τάξεων του Δημοτικού, οι οποίοι παρουσίασαν ένα σύνολο από μικρά θεατρικά δρώμενα με βασικό κορμό το χρονολόγιο της Εξέγερσης. Αρχικά, υπήρξαν αναφορές στην Αναγέννηση και το Διαφωτισμό, τους κλέφτες και τους αρματωλούς, καθώς και στην προεπαναστατική περίοδο. Στη συνέχεια, παρουσιάστηκαν η επέμβαση των Μεγάλων Δυνάμεων, οι δραματικές στιγμές του Μεσολογγίου, η συμβολή των γυναικών στον αγώνα και τέλος η συμβολή και η παρακαταθήκη του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη. Ενδιάμεσα, ακούστηκαν κατά σειρά από τους μαθητές της παράστασης τα εξής τραγούδια: «Περήφανοι όλοι», «Άκρα του τάφου σιωπή», «Της Δέσπως», «Ο Τσάμικος» του Γκάτσου, «Λευτεριά». Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Νικόλαος Καλκάνης και Γεώργιος Ψάνης και ο γυμναστής ? μουσικός Χάντερ Σουρής.

Οι μαθητές του σχολείου μας για ακόμη μία φορά μάγεψαν το κοινό με την ερμηνεία τους, αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις.

Γράφουν οι εκπαιδευτικοί Αναστάσιος Αναστασίου και Μικέλα Θεοχάρη.