ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΚΑΙ ΧΟΡΟΙ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

Το Σάββατο της 25ης Μαρτίου 2017 στον Ιερό Ναό των Αγίων Κων/νου και Ελένης τελέστηκε η δοξολογία για την εθνική μας γιορτή. Στη συνέχεια, ακολούθησε η καθιερωμένη μαθητική παρέλαση του σχολείου μας στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας. ?Επειτα, οι μαθητές της Αχιλλοπουλείου Σχολής εντυπωσίασαν με τις χορευτικές τους ικανότητες. Συγκεκριμένα χόρεψαν τους παρακάτω παραδοσιακούς χορούς: Οι Α? και Β? τάξεις τη «Σούστα» της Αμοργού, οι Γ? και Δ? τάξεις τον «Καστοριανό» από τη Μακεδονία και οι Ε? και ΣΤ? τάξεις τη «Μηλιά» από τα Επτάνησα, τον «Ζάραμο» της Φλώρινας και τον «Πηδηχτό» της Ρόδου.

Συντελεστής όλης αυτής της προσπάθειας υπήρξε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Σουρής Χάντερ και φυσικά οι μαθητές μας που καταχειροκροτήθηκαν από το κοινό.

Γράφουν οι εκπαιδευτικοί Αναστάσιος Αναστασίου και Μικέλα Θεοχάρη.