Η ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ

Οι μικροί μαθητές γιόρτασαν και φέτος την κοπή της Βασιλόπιτας, η οποία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016 στο αμφιθέατρο της Αχιλλοπουλείου Σχολής. Οι πίτες ευλογήθηκαν από τον Μέγα Εκκλησιάρχη του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας π. Θεόδωρο Δρικάκη, ο οποίος έψαλλε το απολυτίκιο του Μ. Βασιλείου και αφηγήθηκε στους μαθητές την ιστορία του παραδοσιακού εθίμου της Βασιλόπιτας. Το τυχερό φλουρί κέρδισε φέτος η Συντονίστρια Εκπαίδευσης Βορείου Αφρικής και Μέσης Ανατολής κα Μ. Κουμαριανού, στην οποία απονεμήθηκε ως δώρο ένα λογοτεχνικό βιβλίο, ενώ στην πίτα των εκπαιδευτικών της αραβικής γλώσσας τυχερή στάθηκε η κα Σάλουα Σάουκι, κερδίζοντας μια πένα Parker. Στη συνέχεια, κάθε τάξη έκοψε τη Βασιλόπιτά της και οι τυχεροί ήταν: για την Α? τάξη η Ηλιάνα Άχμεντ, για τη Β? τάξη η Ρασάντ Αμπντούν Αλύ, για την Γ? τάξη η Μελίνα Οικονόμου, για την Δ? τάξη ο Εμμανουήλ Αντωνίου, για την Ε? τάξη η Βέρα Γεωργαλλίδου και για την Στ? τάξη η Γκάνα Άχμεντ Σαάντ. Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και ο εκπρόσωπος της ΕΚΚ κ. Μιχάλης Γκρουνστέιν.

Γράφουν οι εκπαιδευτικοί Αναστασίου Αναστάσιος και Χουλιαρά Ευαγγελία.