Η ΑΧΙΛΛΟΠΟΥΛΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ ΤΙΜΗΣΕ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΕΣΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ΤΟΥ ΕΛ ΑΛΑΜΕΪΝ

Το Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016,  η Αχιλλοπούλειος Σχολή τίμησε τους Έλληνες πεσόντες στην αποφασιστική μάχη του Ελ Αλαμέιν. Στην τελετή για τον εορτασμό της 74ης επετείου από την ηρωική μάχη που έγινε στο Ελληνικό Μνημείο, παραβρέθηκε αντιπροσωπεία μαθητών με τη σημαιοφόρο και τους παραστάτες της Στ? Δημοτικού. Στο χώρο του Μνημείου κατατέθηκε στεφάνι από τον Διευθυντή της Αχιλλοπουλείου Σχολής κ. Χαράλαμπο Κουγεμήτρο.

Η επιμνημόσυνη τελετή με το «προσκλητήριο» των δεκάδων Ελλήνων πεσόντων, θυμίζει σε όλους μας ότι «ο ήλιος μας είναι ακριβά πληρωμένος» και για το γεγονός αυτό είμαστε υπερήφανοι.

Γράφουν ο Διευθυντής Χαράλαμπος Κουγεμήτρος και ο εκπαιδευτικός Νικόλαος Καλκάνης.