Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΑΧΙΛΛΟΠΟΥΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΡΚΟ KIDZOO

Εκπαιδευτική εκδρομή πραγματοποίησε η Αχιλλοπούλειος Σχολή την Τρίτη, 22 Νοεμβρίου 2016, στο αγρόκτημα «Kidzoo». Οι μαθητές αφού χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, ξεναγήθηκαν στους χώρους του αγροκτήματος και ασχολήθηκαν με ποικίλες δραστηριότητες: τάισαν τα ζώα, ζύμωσαν ψωμί, συμμετείχαν σε αγώνες εμποδίων και διάσχιση λαβυρίνθου, ζωγράφισαν στον τοίχο με νερομπογιές και τέλος απόλαυσαν τη βόλτα με το κάρο. Αξέχαστη θα μείνει η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη στους μαθητές, καθώς οι εμπειρίες που έζησαν ήταν πρωτόγνωρες. Η επαφή με τη φύση τους αναζωογόνησε, απελευθέρωσε τις δυνάμεις τους και τους γέμισε με ενέργεια.

H επίσκεψη ήταν πρόταση της κας Κυριάζη Στέλλας, η οποία  ανέλαβε  όλο το κόστος συμμετοχής των παιδιών.

Γράφουν οι εκπαιδευτικοί Αναστάσιος Αναστασίου και Μικέλα Θεοχάρη.