Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Η Αχιλλοπούλειος Σχολή Καΐρου γιόρτασε και φέτος τα Χριστούγεννα με μια φαντασμαγορική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015, από τον εκπαιδευτικό Ιωσήφ Κουρτελής σε συνεργασία με τους μαθητές όλων των τάξεων. Πρωτότυπη, διασκεδαστική και γεμάτη μηνύματα, η γιορτή μας, με τίτλο «Τα επτά νανάκια του Αη ? Βασίλη», άφησε άφωνο όλο το κοινό. Εξέχουσας σημασίας, ωστόσο, υπήρξε και η συμμετοχή του Νηπιαγωγείου, με την παράσταση «Ο χιονάνθρωπος με τη ζεστή καρδιά», η οποία γέμισε τις καρδιές όλων με αγάπη και καλοσύνη.
Στη φετινή εκδήλωση παραβρέθηκε πλήθος κόσμου, μεταξύ των οποίων: ο Μέγας Εκκλησιάρχης του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας π. Θεόδωρος Δριδάκης, η Γενική Πρόξενος της Ελλάδας στο Κάιρο κα Λαμπρινή Κομίνη, η Συντονίστρια Εκπαίδευσης κα Μ. Κουμαριανού, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Καΐρου κ. Χρήστος Καβαλής, η Επόπτρια Γραφείων της Ελληνικής Κοινότητας Καΐρου κα Στέλλα Κυριαζή, ο Κοινοτικός Επίτροπος κ. Πάρις Οικονόμου, ο Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αποφοίτων Αμπετείου Σχολής κ. Αλέκος Καζαμίας και ο Γραμματέας του Ελληνικού Ναυτικού Ομίλου Καΐρου κ. Γιώργος Ρεκτσίνης.

Γράφουν οι εκπαιδευτικοί Αναστασίου Αναστάσιος και Χουλιαρά Ευαγγελία.