XΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΥΤΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΪΡΟΥ

Η  Αχιλλοπούλειος Σχολή Καΐρου την Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2016, έπειτα από πρόσκληση του Έλληνα Πρέσβη κ. Διάμεση Μιχαήλ Χρήστου, επισκέφθηκε την πρεσβευτική κατοικία. Μέσα σε γιορτινή ατμόσφαιρα οι μαθητές των Ε? και ΣΤ? τάξεων τραγούδησαν τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα, υπό τη συνοδεία του μουσικού κ. Χάντερ Σουρή. Η υποδοχή που επιφύλαξε ο Έλληνας Πρέσβης υπήρξε ιδιαίτερα θερμή. Στο τέλος της εκδήλωσης μοίρασε δώρα στους μαθητές, τα οποία ήταν προσφορά της μεγάλης Ευεργέτιδας κας Στέλλας Κυριάζη.

Στη συνέχεια, οι μαθητές επισκέφθηκαν την Ελληνική Κοινότητα Καΐρου και το Ελληνικό Γηροκομείο, όπου τραγούδησαν τα κάλαντα και μοίρασαν δώρα, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων της Αχιλλοπουλείου Σχολής. Τους μαθητές συνόδευσαν ο Διευθυντής κ. Κουγεμήτρος Χαράλαμπος και οι εκπαιδευτικοί Αναστασίου Αναστάσιος, Καλκάνης Νικόλαος και Χουλιαρά Ευαγγελία.

Γράφουν οι εκπαιδευτικοί Αναστάσιος Αναστασίου και Μικέλα Θεοχάρη.