ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ

Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024

Στο σχολείο μας η Ποίηση έχει πάντα τη «γωνιά» της και κάθε χρόνο η Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης είναι για μας μια επιπλέον αφορμή για να μοιραστούμε, μαθητές και εκπαιδευτικοί, αγαπημένους στίχους και ποιήματα.

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου, οι μικροί μαθητές και μαθήτριες των Α΄ & Β΄ τάξεων της Αχιλλοπουλείου Σχολής Καΐρου, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης,  γιόρτασαν τον μήνα της  Άνοιξης και της Ποίησης, μέσα από την απαγγελία των ποιημάτων «Αγαπάω» του Νίκου Καββαδία και «Λίγο ακόμα» του Γιώργου Σεφέρη.

Αφού μας ταξίδεψαν με τους στίχους των ποιητών στο γαλάζιο, στη θάλασσα, στον ήλιο, στην Άνοιξη, οι μαθητές της Α΄ τάξης μοίρασαν λουλούδια και αναμνηστικά χάρτινα καραβάκια, που είχαν κατασκευάσει οι ίδιοι, στις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου.