Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιόρτασε και φέτος η Αχιλλοπούλειος Σχολή Καΐρου τη μνήμη των τριών Ιεραρχών, Μεγάλου Βασιλείου, Ιωάννη Χρυσοστόμου και Γρηγορίου Ναζιανζηνού. Μαθητές και εκπαιδευτικοί τίμησαν με την παρουσία τους στον Ιερό ναό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017, τους φωστήρες της Οικουμένης  και προστάτες των γραμμάτων. Οι τρεις Ιεράρχες αποτελούν παράδειγμα ανθρωπισμού, ήθους, αγάπης, αλληλεγγύης και προσφοράς, αξίες διαχρονικές που θα πρέπει να χαρακτηρίζουν κάθε εποχή.

Τη Θεία Λειτουργία ετέλεσε ο Μητροπολίτης Μέμφιδος κ.κ. Νικόδημος μαζί με τον Αρχιμανδρίτη π. Μιχαήλ εκπρόσωπο της Ιεράς Μονής Σινά και τον Αρχιμανδρίτη π. Ιωακείμ Σκρέτα. Στην ακολουθία των τριών Ιεραρχών παρευρέθηκε η Συντονίστρια εκπαίδευσης Β. Αφρικής και Μ. Ανατολής κα Κουμαριανού Μαριέττα.

Γράφουν οι εκπαιδευτικοί Αναστάσιος Αναστασίου και Μικέλα Θεοχάρη.