ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑΝΤΑ

20191218_114819 thumbnail γηροκΤετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2019

Φέτος όλο το σχολείο βγήκαμε την ίδια ημέρα να πούμε τα Χριστουγεννιάτικα Κάλαντα. Χωριστήκαμε σε τρεις ομάδες που απαρτίζονταν από: τους μικρούς μας (νηπιαγωγείο, Α? και Β? τάξη), τους πιο μεγάλους (Γ? και Δ? τάξη) και τους μεγαλύτερους του σχολείου μας (Ε? και ΣΤ? τάξη). Η πρώτη ομάδα πήγαμε με τους δασκάλους μας στην Ελληνική Πρεσβεία, όπου ευχηθήκαμε στον νέο Πρέσβη τον κ. Γαριλίδη. Εκεί μας περίμεναν πλούσια δώρα, το πιο εντυπωσιακό όμως ήταν ένας φοβερός καινούριος υπολογιστής TURBO X, της εταιρείας Plaisio, που μας δώρισε η Ελληνική Πρεσβεία. Ευχαριστούμε και αυτούς και την εταιρεία.
Η δεύτερη ομάδα επισκέφθηκε την Κυπριακή Πρεσβεία, το Ελληνικό Προξενείο και το Συντονιστικό Γραφείο, όπου έψαλλαν χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Η τρίτη ομάδα έψαλλαν και αυτοί τα κάλαντα στην Ελληνική Κοινότητα Καΐρου και στο Ελληνικό Νοσοκομείο-Γηροκομείο. Όλα τα παιδιά έφεραν τα δώρα τους για να τα αποταμιεύσουν στον κουμπαρά του σχολείου.

Γράφουν οι δάσκαλοι: Ιωάννα Κατσιφάρα και Γιώργος Ψάνης