ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2023

Στο πλαίσιο του προγράμματος οπτικοακουστικού γραμματισμού, όλες οι τάξεις της Αχιλλοπουλείου Σχολής παρακολούθησαν στο θέατρο του σχολείου μας τρεις ταινίες μικρού μήκους από το Νεανικό πλάνο. Πρόκειται για τις ταινίες «Μίλα μου» και «Ένα μήνυμα από το παρελθόν», τις οποίες έχουν γυρίσει στην Ελλάδα παιδιά δημοτικών σχολείων, και την ταινία «Η πρωταθλήτρια και ο Βαγγέλης», που γυρίστηκε πάλι με παιδιά δημοτικού σε θερινό σεμινάριο.

Οι μαθητές συζήτησαν μαζί με τις εκπαιδευτικούς την πιθανότητα να γυρίσουν και αυτά μία ταινία φέτος. Μιλήσαμε για τις βασικές αρχές της μυθοπλασίας, πως ‘χτίζουμε’ μια ιστορία, και ανανεώσαμε το ραντεβού μας μετά από δύο βδομάδες για να συζητήσουμε τις ιδέες μας.