ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2023

Παραμονή της 17 Νοέμβρη, οι μαθητές της Αχιλλοπουλείου Σχολής τίμησαν με ένα συγκινητικό αφιέρωμα τα 50 χρόνια Πολυτεχνείου, με σεβασμό στο διαχρονικό μήνυμα για παιδεία, δημοκρατία και ελευθερία.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε αφήγηση του χρονικού των γεγονότων που οδήγησαν στα γεγονότα της 17ης Νοεμβρίου του ’73, προβολή βίντεο, ηχητικών ντοκουμέντων και φωτογραφικού υλικού από τα γεγονότα της εξέγερσης, ποιήματα από τους μαθητές της Στ΄ τάξης, καθώς και τραγούδια του Μίκυ Θεοδωράκη και του Μάνου Λοΐζου, που γεμάτα υπερηφάνεια τραγούδησαν και χόρεψαν τα παιδιά. Τέλος, οι μαθητές δημιούργησαν πανό και αφίσες προς τιμήν της ημέρας μνήμης του Πολυτεχνείου, αποδίδοντας συμβολισμούς για την ελευθερία, τη συντροφικότητα, τη δημοκρατία, την αλληλεγγύη, την ισότητα, τη δικαιοσύνη, την ανθρωπιά, την ειρήνη… τόσο σημαντικές έννοιες που οι εξεγερμένοι του Πολυτεχνείου αγωνίστηκαν για να υπάρχουν και να ζουν μέσα μας και γύρω μας!