ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ- 4η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Δευτέρα 22 Απριλίου 2024

Σήμερα στο σχολείο μας, πραγματοποιήθηκε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ολυμπιακή Παιδεία – 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία”. Το πρόγραμμα είχε ως βασικό σκοπό να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους μαθητές στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού. Το βασικό σύνθημα της φετινής Ολυμπιακής Εβδομάδας ήταν: “Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στον δρόμο για το Παρίσι 2024”, εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

Οι μαθητές, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού φυσικής αγωγής κας Θεοδώρας Μάστακα, αθλήθηκαν στο προαύλιο του σχολείου, συμμετέχοντας σε αγώνες ταχύτητας, άλματος και σφαιροβολίας.

Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία αποτελεί μια σημαντική πρωτοβουλία που ενσωματώνει την αξία της Ολυμπιακής Παιδείας στο εκπαιδευτικό περιβάλλον και ενισχύει την εκπαιδευτική εμπειρία των μαθητών, συμβάλλοντας στην ανάπτυξη τους ως πολυδιάστατα άτομα.