ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΑΜΠΕΤΕΙΟ ΣΧΟΛΗ

Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024

Επίσκεψη στην ιστορική Αμπέτειο Ελληνική Σχολή στο Ντεμαρτάς του Καΐρου πραγματοποίησε σήμερα το σύνολο των μαθητών της Αχιλλοπουλείου και της Αμπετείου Σχολής, έπειτα από πρόσκληση της Γενικής Γραμματέως του Ιδρύματος ΑΜΠΕΤ, κας Ελένης Μαγκανά – Οικονόμου. Εκπαιδευτικός στόχος της επίσκεψης αυτής ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές μας το κτίριο της Αμπετείου Σχολής, όπου φοίτησαν οι γονείς και οι παππούδες τους, συνδέοντας έτσι βαθύτερα το παρελθόν και το παρόν του Αιγυπτιώτη Ελληνισμού.

Εκεί μας περίμενε μια θερμή υποδοχή από την κα. Μαγκανά, τον Ταμία κ. Αντώνη Διαμαντίδη, τον Αν. Αντιπρόεδρο κ. Γιώργο Καλλίδη και τον Δικαίο της Μονής Σινά Πανοσιολογιώτατο Αρχιμανδρίτη Πορφύριο, καθώς και τους Κοινοτικούς Επιτρόπους της Ε.Κ.Κ., κ. Λεωνίδα Φοντριέ και κ. Στέλιο Χαλκιά. Αφού περιηγηθήκαμε στους εσωτερικούς χώρους της Σχολής και μάθαμε πληροφορίες  για την  ιστορία της, κατευθυνθήκαμε στο προαύλιο του σχολείου, όπου μας περίμενε μια μεγάλη έκπληξη. Εκεί είχαν στηθεί πολύχρωμα φουσκωτά κάστρα και παιχνίδια, αποκλειστικά για τους μικρούς μας μαθητές, που σε συνδυασμό με τα γήπεδα ποδοσφαίρου, βόλεϊ και μπάσκετ, δημιούργησαν το τέλειο σκηνικό για μια μέρα γεμάτη ξεφάντωμα, παιχνίδι και χαρά. Ακόμη, οι οικοδεσπότες μας φρόντισαν να προσφέρουν κεράσματα σε όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των σχολείων μας.

Τους ευχαριστούμε θερμά γι’ αυτήν την  υπέροχη μέρα και ελπίζουμε σύντομα να τους επισκεφθούμε ξανά.