ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΣΟΦΙΑ ΤΣΙΑΜΗ

Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024

Το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου είχαμε την χαρά να συναντηθούμε διαδικτυακά με την συγγραφέα παιδικών βιβλίων κα Σοφία Τσιάμη. Η κα Τσιάμη παρουσίασε στους μαθητές μας δύο βιβλία της: «Χωρίς βοηθητικές» στις τάξεις Α’, Β΄ & Γ΄ και «Η παρέλαση των φρούτων» στις τάξεις Δ΄, Ε΄ & Στ΄.

Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να διδαχθούν από τις ιστορίες αλλά και να διασκεδάσουν με τα κατορθώματα των ηρώων. Επιπλέον, άδραξαν την ευκαιρία και κυριολεκτικά “βομβάρδισαν” με εύστοχες ερωτήσεις την συγγραφέα θέλοντας να μάθουν τα πάντα για τον τρόπο γραφής, τις επιρροές και τις εμπειρίες της.

Το μεράκι και η παραστικότητα της κας Τσιάμη, συνετέλεσαν ώστε τα παιδιά να απολαύσουν αυτή την συνάντηση, η οποία ελπίζουμε να επαναληφθεί σύντομα. Ευχαριστούμε θερμά την κα Σοφία Τσιάμη για αυτή την πολύτιμη “επίσκεψή” της στο σχολείο μας!